aktualizováno: 13.08.2017 10:23:48

Můj dům můj hrad

O plemeni
 

Legendy dávných věků praví, že tibetská doga je předkem všech plemen dog a jiných velkých psů.
V Tibetu, v zemi svého původu se používaly k ochraně lidí, zvířat a obydlí. Vlohy pro ráznou ochranu majetku jim zůstaly díky staletím nezměněných podmínek k životu až do 19. století, kdy začaly první importy tohoto plemene do USA, dále západní Evropy a v roce 1990 začal chov i v naší zemi.
Tibetská doga je pes silný, mohutný s velkou hlavou, s bohatým límcem tvořeným delší srstí na krku. Ještě větší mohutnost získá začátkem zimního období, kdy doroste podsada a srst získá patřičný efekt, který využívá jak před mrazem, tak i k zastrašení vetřelce. Tibeťan je také zvláštní ještě svým dru
hým párem očí na hlavě, které nepotřebují nikdy spát Toto plemeno je samostatné, někdy i tvrdohlavé, nesnáší dril a je k věci k vzhledem k velikosti, když člověk svou inteligencí dokáže psa s nadhledem a vtipem zvládnout.
Má rád vyvýšená místa, kde dokáže hodiny pozorovat okolí a hodnotit situaci k potřebné akci.
U tohoto plemene trvá vývin až do tří let, kdy psychicky i fyzicky ukáže své kvality. Jako každé větší plemeno má zvýšený nárok na krmivo a zvolený prostor k pohybu. Určitě to není kotcový pes a to ani na chvíli. Mnohem radši má řetěz, kde může alespoň částečně překvapit útokem nevítané hosty.

 

TOPlist